Wybory do Parlamentu Europejskiego ważnym czasem decyzji Polaków

W 2019 roku otrzymujemy po raz kolejny możliwość skorzystania z prawa, jakie daje nam demokratyczny ustrój Rzeczypospolitej Polskiej. Przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego (26 maja) oraz do Sejmu i Senatu (jesienią br.).
Politycy przekonują, że to ważny czas decyzji Polaków. W pełni się z tym zgadzam, gdyż to Politycy i polityka kształtują to, co dzieje się w naszych małych Samorządowych Ojczyznach – Sołectwach i Gminach.
Politycy w Warszawie tworzą prawo, ograniczające kompetencje Organom Gmin, przekazują Gminom wciąż nowe obowiązki bez środków finansowych na ich realizację, decydują jak wybierani są Radni Rad Gmin, dysponują pieniędzmi na gminne inwestycje. Konstytucja nakazuje rozdzielenie władzy publicznej – kompetencji oraz tego, co robą Rząd i Samorząd. W obecnych polskich warunkach to jednak niestety tylko teoria. Potwierdziła to atmosfera kampanii wyborczej przed jesiennymi wyborami samorządowymi w ubiegłym roku. Brali w niej udział najważniejsi w Kraju i Województwie Politycy – a nie powinni, mówiono w niej o politycznych aspektach życia publicznego – a nie o samorządowych wyzwaniach. Gminna kampania społeczna lat 2017–2018 „SAMORZĄD – TY DECYDUJESZ” była reakcją na publiczne działania Polityków, na publiczne kłamstwa i oszczerstwa. Dzisiaj mamy tego wszystkiego efekt – zmęczenie, zniechęcenie, zahamowanie obywatelskiej aktywności. Możemy to zmienić tylko poprzez wsparcie Polityków, chcących współpracować z Samorządami, rozumiejących i szanujących to, co dzieje się w Sołectwach i Gminach.
Miesiąc maj jest szczególnym czasem skupienia naszych myśli wokół przyszłości samorządowej idei w Polsce. Obchodzony 27 maja DZIEŃ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO jest pamiątką i wspomnieniem pierwszych wyborów samorządowych z 1990 r. W przyszłym roku obchodzić będziemy Jubileusz 30-lecia Samorządów Gminnych. To święto wszystkich aktywnych Mieszkańców Polskich Wsi i Miast. Czas dumy z tego, jak poprzez swoje zaangażowanie i decyzje zmieniamy obraz naszych Sołectw i Gmin. Ale także czas spojrzenia w przyszłość. Przed nami jeszcze wiele wyzwań, czas realizacji niespełnionych marzeń i oczekiwań. Czas budowania gospodarczej i społecznej przyszłości Kraju na mocnych samorządowych fundamentach. Do tego jest nam potrzebne wsparcie Polityków. Sami nie rozwiążemy wszystkich naszych problemów. Dlatego nie możemy stać z boku, nie możemy pozbawiać się prawa do decyzji zapadających w trakcie wyborów 2019 roku. ODDAJMY SWÓJ GŁOS. Zagłosujmy według własnego uznania. Nie pozwalajmy innym decydować za nas. 26-go maja SPOTKAJMY SIĘ W LOKALACH WYBORCZYCH. To nasze prawo, ale i obywatelski obowiązek.